Zagrożenia przy płatnościach online

Internet dał ludziom całkiem nowe możliwości i przyniósł bardzo dużo korzyści. Niestety, nie tylko w pełni dobrzy ludzi korzystają z sieci – jest ona dostępna w takim samym stopniu dla tych prawych i tych nieuczciwych. Ci drudzy w sieci znaleźli sobie miejsce dla „przekrętów” różnego typu. Nowe technologie dały możliwość nowych oszustw. 

Niestety, pomimo nowoczesnych zabezpieczeń przed oszustwami internetowymi są one częstym procederem. Cyberprzestępcy okazują się często bardzo kreatywni w swoich złych uczynkach. Pytanie, zatem – na co należy uważać w sieci?

Karty, karty rozdają 
Robiąc zakupy w sieci często podajemy swoje dane do karty, łącznie z kodem cvc/cvv. Warto być przy tym bardziej czujnym, ponieważ okazuje się, że łatwo możemy zostać w ten sposób oszukani. Obecnie coraz częściej pojawiają się ostrzeżenia o stronach i aplikacjach podszywających się pod oryginalne witryny, nawet bankowe. Niektóre strony tworzone są właśnie po to, by zbić fortunę na płatnościach online i zniknąć bez śladu równie szybko, jak się pojawiły. Jak to działa? Fałszywe witryny czy aplikacje przekierowują osoby do stron, które z pozoru mają taką samą szatę graficzną, jak oryginalna strona. Można ująć to prosto – podszywają się pod strony sklepów, pośredników i płatności. Z kolei strony czy sklepy założone na szybko, by wyłudzać dane i płatności to zupełnie inna bajka – te witryny nie pozorują, są założonymi tymczasowo w sieci sklepami online bez rejestracji w KRS oczywiści i zgłaszania działalności w urzędach. Ich żywot jest krótki. Płatności wymagają wpłaty na konto lub podania danych, ale nie ma opcji płatności przez pośrednika (jak na przykład Dotpay czy Paypal, które weryfikują swoich partnerów). Mając dane do karty, cyberprzestępca może podpiąć ją do regularnych płatności.

Często takie wyłudzenia opierają się na ofertach, w których mamy ograniczoną czasem szaloną promocję na normalnie drogie produkty. Ludzie często dają się złapać na haczyk „promocja” i „niska cena”. W ten sposób kupują niby w bardzo atrakcyjnej cenie przedmioty u niezweryfikowanego sprzedawcy, które realnie nie istnieją. Tak, nie istnieją, przynajmniej nie w posiadaniu takiego sprzedawcy. Zdjęcia i cała otoczka produktu najczęściej jest wykradziona z innych stron. 

Skleroza nie boli, ale może dużo kosztować
Dla własnej wygody i z czystego lenistwa często pozwalamy na zapamiętywanie karty w sieci, dzięki czemu możemy robić zakupy szybciej i bez zbędnego podawania danych i szukania karty. Niestety, takie zapamiętywanie może okazać się bardzo kosztowne. Zapisujemy dane karty w aplikacjach mobilnych czy portalach społecznościowych – ot, co by szybciej płacić za gadżety czy gry. Wygoda jednak może okazać się zgubna, gdy nasze konto w danym serwisie zostanie skradzione przez cyberprzestępcę lub szkodliwe oprogramowanie. Taką sytuację ciężko naprawić, bo nie możemy udać się do placówki po pomoc. Szczególnie, gdy nasze konto pozostaje aktywne i ciężko udowodnić, że to my jesteśmy prawdziwym właścicielem. W sieci czyha mnóstwo wirusów, które tylko czekają na okazję, by złamać zabezpieczenia naszych kont i dostać się do danych wrażliwych.

Okazji na stracenie majątku w sieci jest wiele i nie należy być zbyt ufnym, gdy chodzi o ciężko zarobione pieniądze. Lepiej mieć na uwadze, jakie ryzyko czeka na użytkowników sieci i tych, którzy decydują się na płatności przez Internet. Już sama świadomość może okazać się bardzo pomocna.

 

O serwisie

Poradnik i informator dotyczący najpopularnisjzych płatności mobilnych w Polsce. Zapraszamy!

Kontakt

802 545 214

kontakt@scandsocialmedia.pl

Galeria