Wszystko o transakcjach bezgotówkowych

Czy płatności mobilne są alternatywą do tych dokonywanych drogą tradycyjną? Jeśli jesteś zainteresowany, jak działają transakcje mobilne i jakie są ich typy, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Według statystyk, w Polsce w 2017 roku dokonano ponad 33 miliony operacji za pomocą samego Blika! I pomimo tego, że niektórzy zarzekają się, że nowe technologie nie są dla nich, prawdopodobnie skorzystali z nich nie raz… czego jeszcze nie wiesz o płatnościach mobilnych?

Rodzaje płatności bezgotówkowych
Transakcje bezgotówkowe są dostępne dla nas już od dłuższego czasu. Możemy podzielić je na transakcje zdalne i zbliżeniowe. Płatności zdalne polegają na tym, że nasz telefon łączy się z serwerem za pomocą wiadomości tekstowej, za którą płacimy dodatkowo w ramach usług mobilnych. Czyli koszt takiego SMSa zostaje nam doliczony do zwykłego rachunku za telefon. Transakcje tego typu rekordy popularności biły kilka lat temu, dziś używa się ich znacznie mniej. Jakie usługi można za pomocą ich zakupić? Płatnościami zdalnymi możemy np. głosować w przeróżnych plebiscytach, kupować dostęp do artykułów lub filmów. Jak działają? Dostajemy kod oraz numer, na którego trzeba wysłać SMS. Swoją drogą, takie wiadomości były źródłem wielu manipulacji kiedyś (i dzisiaj zresztą też), ponieważ niewiele osób czytało regulaminy, w których podany był cennik usług. Przez to często użytkownicy nieświadomie włączali sobie abonamenty na pokaźne kwoty – a wyłączenie ich nie było już takie proste. Jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe, korzysta się z np. z technologii NFC (czyli Komunikacji Bliskiego Zasięgu), dzięki czemu można zapłacić kartą lub telefonem (posiadającym antenkę NFC). Na tej zasadzie działają właśnie wszelkie karty płatnicze. Jeśli kwota naszej transakcji przekracza 50 złotych, trzeba wprowadzić kod PIN, aby zatwierdzić taką operację.

Transakcje mobilne
Nowoczesne technologie przygotowały nas także na ewentualność zapomnienia portfela i gotówki. Od kilku lat możemy zapłacić samym telefonem wykorzystując do tego aplikacje. Pierwszym sposobem jest robienie przelewów za pomocą aplikacji mobilnej banku, w którym prowadzimy swój rachunek. Inne opcje to zainstalowanie aplikacji np. SkyCash, która pełni rolę naszego wirtualnego portfela. Konto możemy doładowywać dowolną przez nas kwotą i płacić za parkingi, bilety kolejowe czy komunikację miejską. SkyCash jest zresztą bardzo uniwersalny i niezależny od operatorów sieci komórkowych, cały czas rozwija ofertę swoich usług. Ostatnio np. wprowadzono możliwość wykupienia ubezpieczenia podróżnego.

O serwisie

Poradnik i informator dotyczący najpopularnisjzych płatności mobilnych w Polsce. Zapraszamy!

Kontakt

802 545 214

kontakt@scandsocialmedia.pl

Galeria