Rygorystyczne standardy: bezpieczeństwo płatności w sieci

Czy wiesz, że aby dana agencja rozliczeniowa otrzymała uprawnienia na działalność, najpierw musi spełnić rygorystyczne kryteria w kilku instytucjach i organizacjach? Jakie organy muszą wydać na to zgodę? Kto czuwa nad bezpieczeństwem naszych transakcji płatniczych w sieci? Nie od dziś wiadomo, że świadomy konsument „głosuje portfelem”, tym samym przyczyniając się do podwyższania standardów w każdej dziedzinie. Zadbajmy o własny komfort psychiczny i bezpieczeństwo podczas zakupów on-line, zdobywając podstawową wiedzę na temat tego, jak to właściwie działa…

Różne metody płatności – skąd mamy wiedzieć, czy są bezpieczne?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie danej platformy, przez którą chcemy dokonać płatności jest jej autoryzowana strona internetowa. Na niej powinny być zawarte informacje o wszelkich zgodach oraz certyfikatach, jakie dana agencja rozliczeniowa otrzymała. Zwykle znajdziemy te informacje w zakładce „Bezpieczeństwo” albo „O nas”. Na które uprawnienia warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na zgodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie systemu autoryzacji i rozliczeń jako Agent Rozliczeniowy na mocy Ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. z dnia 11 października 2002 r., nr 169, poz. 1385 z późn. zm.) oraz w 2013 roku zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego nr nr IP14/2013 na oferowanie usług płatniczych jako Instytucja Płatnicza. Oznacza to, że dana agencja znajduje się pod całkowitym nadzorem obu tych instytucji i każda nieprawidłowość, którą zauważymy, będzie przez nie odnotowana. Instutucje te mają na celu monitorowanie prawidłowego prowadzenia właśnie tego typu działalności.

A co z ochroną danych osobowych?
Na autoryzowanej stronie internetowej danej agencji powinniśmy zawsze znaleźć także tzw. politykę zachowania poufności oraz zasady udostępniania naszych danych osobowych. Weźcie pod uwagę, że zbieranie danych osobowych rozpoczyna się już z chwilą rejestracji na daną platformę (a warto się zarejestrować i mieć własne konto, takie transakcje są o wiele bardziej bezpieczne niż te wykonywane jako „gość”). Następnie możemy wybrać, czy dana platforma zapamięta te dane przy ponownej transakcji czy chcemy je każdorazowo wpisywać ręcznie. Wydaje wam się, że druga opcja jest bezpieczniejsza, a może to tylko marnowanie czasu? W Polsce nad transakcjami on-line czuwa Polski Standard Płatności, a na arenie międzynarodowej szereg różnych organizacji, m.in.: Visa International’s Account Information Security, American Express Data Security Standards, MasterCard International’s Site Data Protection czy też Visa Cardholder Information Security Program.

O serwisie

Poradnik i informator dotyczący najpopularnisjzych płatności mobilnych w Polsce. Zapraszamy!

Kontakt

802 545 214

kontakt@scandsocialmedia.pl

Galeria