O co chodzi z przetwarzaniem danych osobowych?

Zapewne większość z was zauważyła, że do wykonania jakiejkolwiek transakcji płatniczej na danej platformie po raz pierwszy, najpierw potrzebna jest nasza zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Czasem bardziej ukryta, np. pomiędzy przeróżnymi zgodami na wysyłanie informacji handlowych, reklam, newsletterów – albo odhaczamy każde pole nie zastanawiając się nad konsekwencją, albo świadomie wybieramy te, na które się decydujemy. Jednak nie wykonamy transakcji bez wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dlaczego?

Zamieszanie wokół danych osobowych
Właściwie to jakie dane osobowe przetwarzają agencje rozliczeniowe? Co jest im potrzebne i w jakim celu? Warto się tym zainteresować, zwłaszcza, że prawdopodobnie codziennie świadomie lub mniej się na to zgadzamy. Podczas dokonywania płatności przez Internet, wyskakuje kilka pustych pól do wypełnienia. Zwykle jest to: nasze imię i nazwisko, numer karty płatniczej, data ważności karty, kod CVV (czyli trzy cyfry na odwrocie karty), czasem numer telefonu, kod pocztowy itd. Agencje zbierają także dane zawarte w logach systemowych (innymi słowy, np. nasz adres IP) i pliki cookies (tzw. ciasteczka, czyli to, czym operujemy w przeglądarce. Po co im te wszystkie dane? Jeśli postronna osoba dostałaby je w swoje posiadanie, bez problemu mogłaby dosłownie – wyczyścić nam konta. Agencje rozliczeniowe nie mogą przetwarzać danych osobowych według własnego uznania. Mogą używać ich w zakresie administracyjnym i technicznym, by identyfikować i monitorować na bieżąco każdą, nawet najmniejszą transakcję. Dzięki temu przy regularnym korzystaniu z płatności przez Internet program wykrywa zwyczaje i potrzeby, by dopasować się do naszych wymagań.

Kto czuwa nad bezpieczeństwem danych osobowych?
M.in.: Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS), czyli światowy standard płatności w sieci. Odpowiada on właśnie za m. in. dystrybucję oraz ochronę danych osobowych użytkowników kart płatniczych. Poza tym, nad transakcjami wykonywanymi za pośrednictwem kart płatniczych czuwają także: Visa International’s Account Information Security, American Express Data Security Standards, MasterCard International’s Site Data Protection czy też Visa Cardholder Information Security Program. Czy znasz jakąkolwiek z tych organizacji? Natomiast na naszym polskim podwórku chroni nas m. in. Polski Standard Płatności oraz Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A, który przyznaje certyfikat Rzetelnej Firmy. Wszystko po to, by nasze transakcje były bezpieczne.

O serwisie

Poradnik i informator dotyczący najpopularnisjzych płatności mobilnych w Polsce. Zapraszamy!

Kontakt

802 545 214

kontakt@scandsocialmedia.pl

Galeria