Dlaczego boimy się nowych technologii? O płatnościach Blik

Coraz więcej ludzi używa płatności BLIK, a dla ciebie to nadal czarna magia? Zastanawiasz się, czy to na pewno bezpieczne, czy twoje pieniądze są dostatecznie chronione? Jak to w ogóle działa? Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik na temat innowacyjnych płatności Blik.

Czy to rozsądne?
Według statystyk zakupy internetowe są coraz częściej wybieraną formą nabywania towarów przez konsumentów. Jeszcze nie tak dawno panowała opinia, że kupowanie w Internecie opłaca się jedynie wtedy, gdy chcemy nabyć dobrze już znany przedmiot, tylko w ten sposób się nie rozczarujemy. Przecież przez Internet nie poczujemy zapachu, nie dotkniemy, by sprawdzić jakości materiału, nie przymierzymy sukienki czy butów by sprawdzić, czy na nas pasują. Kupowanie przez Internet wydawało nam się kupowaniem w ciemno – a wystarczyło zapoznać się dokładnie z prawami konsumenta, by wiedzieć, że każdy towar możemy zwrócić i otrzymać wpłacone pieniądze. Taką samą opinią „cieszyło się” dokonywanie płatności przez zbliżenie karty do czytnika, bez wpisywania kodu PIN. Przecież pieniądze „znikają”, nie mamy ich fizycznie w dłoni, jak to w ogóle działa? Na drugim froncie stały teorie spiskowe – o tym, że rządy kontrolują nas poprzez banki, a płacąc kartą dokładnie wiadomo, co i w jakich ilościach kupujemy. W ten sposób łatwiej nami manipulować itd… Cóż, przede wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek. Nowe technologie są wprowadzane do użytku codziennego przede wszystkim po to, by ułatwić i usprawnić nam życie. Byśmy zaoszczędzili czas (a czas to pieniądz) i przeznaczyli go na przyjemniejsze rzeczy. Tak samo należy podejść do płatności Blik, zwłaszcza, jeśli jesteśmy kompletnie zieloni w temacie i sądzimy, że ta technologia w ogóle nie jest nam do niczego potrzebna.

Czym jest i jak działa Blik?
Blik to nasz rodzimy system płatności mobilnych, co oznacza, że potrzebujemy smartfona, by z niego korzystać. System ten powstał i został uruchomiony z inicjatywy kilku banków (zapoczątkowany przez PKO Bank Polski i ich pierwotny system IKO). Aby z niego korzystać potrzebujemy aplikacji na telefon, która łączy się z naszym kontem bankowym. Nie potrzebujesz osobnej aplikacji – wystarczy, że korzystasz z wersji mobilnej aplikacji twojego banku - na pewno zauważyłeś, że od dłuższego czasu w opcjach pojawia się tajemnicza nazwa "płatność Blik". Jak to działa? Jeśli nie mamy przy sobie karty płatniczej, Blik generuje sześciocyfrowy kod, który służy do wykonania transakcji płatniczej. Można dzięki niemu również wypłacać pieniądze.

O serwisie

Poradnik i informator dotyczący najpopularnisjzych płatności mobilnych w Polsce. Zapraszamy!

Kontakt

802 545 214

kontakt@scandsocialmedia.pl

Galeria