Dla kogo najlepiej sprawdzi się Blik?

Blik, czyli stworzona przez Polski Standard Płatności Sp. z o. o. nowoczesna metoda płatności mobilnej, zyskuje na popularności. Do tej pory w programie uczestniczyło aż 9 dużych banków w Polsce, a z każdym miesiącem współpracę nawiązują kolejne. Według oficjalnych statystyk w 2017 roku dokonano ponad 33 miliony operacje poprzez Blik! Na czym polegają płatności tą metodą? Dla kogo Blik jest najlepszym rozwiązaniem?

Skąd się wziął Blik?
Jak już wspomnieliśmy, Blik powstał z inicjatywy Polskiego Standardu Płatności Sp. z o. o., początkowo przy współpracy z PKO Bankiem Polskim. PKO korzystało z płatności mobilnej IKO, na której bazie powstał właśnie Blik. To innowacyjne rozwiązanie bardzo szybko zdobyło popularność przede wszystkim u przedsiębiorców, którzy są „przywiązani” do swoich telefonów oraz cenią sobie swój czas oraz prostotę dokonywanych operacji.

Jak działa Blik?
Płatność Blikiem została zintegrowana z aplikacją mobilną banku, który uczestniczy w programie. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób możemy zapłacić za swoje zakupy zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie. Nie potrzebujemy ani żadnej karty płatniczej, ani gotówki. Wystarczy nam najprostszy smartfon i aplikacja bankowa. Zapłacić Blikiem możemy zwykle w punktach usługowych, gdzie dostępna jest płatność kartą płatniczą, wtedy wystarczy, że zalogujemy się do aplikacji, użyjemy opcji „płatność BLIK”, wygenerujemy i przepiszemy sześciocyfrowy kod oraz potwierdzimy operację.

Wypłacanie gotówki z bankomatu oraz inne zastosowania Blika
Blik powstał po to, by uskutecznić nasze codzienne płatności. Oprócz wykorzystywania tej metody do dokonywania zakupów, możemy jej używać w kilku innych celach. Jednym z praktyczniejszych rozwiązań jest możliwość pobrania gotówki z bankomatów (również nie potrzebujemy mieć przy sobie karty płatniczej). Działa to też w drugą stronę, to znaczy, możemy wpłacać gotówkę do bankomatu. Innym zastosowaniem jest szybkie robienie przelewów za pomocą Blika, bo zamiast przepisywania 26-cyfrowego numeru bankowego, wystarczy znać numer telefonu odbiorcy.

Czy to bezpieczne?
Z praktycznego punktu widzenia, na większe straty naraża cię zgubienie karty płatniczej, niż telefonu. Pamiętaj o tym, że jeśli korzystasz z tzw. płatności zbliżeniowych, potencjalny "złodziej" może dokonać płatności twoją kartą aż cztery razy w ciągu dnia do sumy 49 PLN, zanim w ogóle zablokujesz kartę w banku. Natomiast gdy zgubisz telefon, potencjalny złodziej najpierw musi dostać się na ekran główny, a potem do twojej aplikacji mobilnej, żeby dokonać jakichkolwiek płatności.

O serwisie

Poradnik i informator dotyczący najpopularnisjzych płatności mobilnych w Polsce. Zapraszamy!

Kontakt

802 545 214

kontakt@scandsocialmedia.pl

Galeria