Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak chronić swoje płatności online

Internet to nie tylko skarbnica wiedzy, ale także możliwości. Coraz więcej osób korzysta z opcji zakupów w sieci – modowych, sprzętowych, ale także usługowych czy spożywczych. Cenią sobie wybór, prostotę, wygodę i szybkość realizacji, które zapewniają zakupy w sieci. Jednak nie wszystko jest w tej kwestii takie kolorowe i piękne, bowiem w Internecie możemy natknąć się także na nieuczciwych sprzedawców i oszustów. Jednak wady nie powinny zniechęcać nas do korzystania z nowoczesnych metod zakupów i płatności, szczególnie, gdy są one do zniwelowania. 

Wiarygodność to podstawa
Nie powinniśmy ślepo kupować w sieci. Zamawiając w sklepach internetowych powinniśmy zweryfikować sprzedawców. Obecnie można się natknąć się na fałszywe witryny sklepowe i próby naciągnięcia czy wyłudzenia danych przez fikcyjne sklepy i strony. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, by odetchnąć z ulgą. Pierwsza, legalne sklepy udostępniają na stronie swoje dane – numer REGON czy NIP wystarczą do weryfikacji. Spółkę czy przedsiębiorcę można sprawdzić, dzięki temu w Głównym Urzędzie Statystycznym. Zdarza się, że legalne sklepy także nie traktują do końca uczciwie swoich klientów – opóźniają realizację lub sprzedawany towar różni się od stanu realnego. Warto poszukać opinii na temat sklepu w sieci – w wyszukiwarce lub na forach. Można w celu zasięgnięcia informacji podpytać znajomych. Pozytywne komentarze to potwierdzenie udanej transakcji. Dodatkowo, brak jakichkolwiek odnośników na temat sklepu po wpisaniu w wyszukiwarce może zapalać lampkę ostrzegawczą w naszym umyśle. Sklepy obecnie bardzo dbają o swoje pozycje w wyszukiwarkach – wyższa pozycja to więcej wejść, a to z kolei więcej potencjalnych klientów i zysków. Nie warto korzystać z usług niezweryfikowanych, niemających żadnych opinii sklepów, bo może wiązać się to z ryzykiem zostania oszukanym lub niezadowoleniem z zakupów.
Inną opcją na sprawdzenie wierzytelności domeny jest bardziej techniczny research. Przyjrzyjmy się adresowi strony – każda strona rozpoczyna się od skrótu „http” lub „https”. Drugi skrót oznacza, że treści na stronie są szyfrowane, a więc zabezpieczone. Obok adresu powinien widnieć w pasku przeglądarki symbol kłódeczki lub kluczyka. Wystarczy kliknąć na to, by dowiedzieć się jakie i czy aktualne strona posiada certyfikaty. Lepiej nie używać stron, które nie mają aktualnych certyfikatów – są to witryny, które antywirus będzie definiował jako niebezpieczne i jest w tym sporo racji, gdyż takie strony są narażone na wirusy czy przejęcia. 

Szybkie płatności
W sieci mamy do wyboru wiele metod płatności. Poza czynnikami, jak wygoda czy szybkość transakcji powinniśmy wybierać sposób płatności ze względu na poziom bezpieczeństwa. Korzystając z natychmiastowych płatności będziemy dokonywać najczęściej przelewu za pomocą automatycznie uzupełnianego formularza – system przygotuje zlecenie przelewu z uzupełnionymi wszystkimi danymi, a my będziemy musieli jedynie zaakceptować płatności i autoryzować przelew hasłem. Warto zwrócić uwagę, czy dane są dobrze wpisane – szczególnie odbiorca i czy numer konta jest taki sam, jak ten podawany przez sklep. Jeżeli korzystamy z firm pośredniczących płatności to sprawdźmy, czy ten wybrany system jest zaufany.

Zakupy w sieci nie są takie straszne i niebezpieczne, jakby z pozoru mogło się wydawać. Trzeba zachować ostrożność, ale tak samo jest przy transakcjach w sklepach stacjonarnych.

 

O serwisie

Poradnik i informator dotyczący najpopularnisjzych płatności mobilnych w Polsce. Zapraszamy!

Kontakt

802 545 214

kontakt@scandsocialmedia.pl

Galeria